JQuery JavaScript Kütüphanesi - Bloğum

, 18 Ekim, 2016

JQuery JavaScript Kütüphanesi

İstemci taraflı betiklemeyi kolaylaştırmak için tasarlanan bir platform bağımsız açık kaynak lisanslı bir JavaScript kütüphanesidir.

En popüler JavaScript Kütüphanesi olmanın yanında dünyanın en yüksek trafikli ilk 10 000 internet sitesi tarafından %65 oranla tercih edilmektedir.

JQuery sözdizimi doküman üzerinde rahatça dolaşabilmek, BNM elemanlarını seçebilmek, animasyonlar yaratmak, olayları işlemek ve Ajax Uygulamaları yapabilmek için tasarlanmıştır. Ayrıca geliştiriciler için JavaScript Kütüphanesi üzerinden eklentiler oluşturmaya izin verir.

JQuery’nin temel özellikleri: BNM(Belge Nesne Modeli (Document Object Model)) eleman seçimi, yeni bir programlama tasarımı, olayları ele alma, efektler ve animasyonlar, AJAX, asenkron işlem kontrolü, JSON ayrıştırma, eklentilerle genişletilebilme, uyumluluk metotları, füzyon algoritmaları ve BNM veri yapıları.

Microsoft ve Nokia kendi platformlarında JQuery’yi barındırırlar. Visual Studio kendi içerisinde bu kütüphaneyi barındırır.

Birçok geliştirme ortamı artık böylesine güçlü bir kütüphaneyi kendi bünyelerinde barındırmakta ve kullanıcılarına anında kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Document Object Model  JQuery kütüphanesi  JQuery nedir  neden JQuery  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.