Linux Hosting Yardım Sayfası

Şubat 26, 2016

LNWServers 10 yıldır sunucu hizmeti veren alanında iyi bir firma. Special Topics in Computer Engineering II dersi için hocamızın onayı ile r10.net forumlarında bir linux hosting sponsor arayışına girdim ve ortalama 150 kişilik kontenjan ile bize barındırma hizmeti sunuldu 🙂


Paket Özellikleri : 1GB Disk Alanı, 15GB Trafik, 1 MySQL Veritabanı, 5 Adet E-Posta, TR Lokasyon, cPanel Kontrol Paneli ( Türkçe ), LiteSpeed Web Server, Haftalık Yedekleme, Linux Hosting, Tek Tıkla Kurulum (WordPress, Joomla, Drupal, phpBB başta olmak üzere 260’dan fazla scripti tek tıkla kurma imkanı)

Bu sayfada dersi alan arkadaşlar için bu paketten nasıl yararlanacaklarını anlatmaya çalışacak ve bazı tavsiyelerde bulunacağım. Herşeyden önce firmanın sponsorluk şartlarının bizim için de geçerli olduğunu hatırlatarak aşağıdaki firma kurallarını okumanızı rica edeceğim.

1 Yıl sonunda almış olduğunuz hizmeti sonlandırabilir, Veya devam edebilirsiniz. Herhangi bir katılım zorunluluğu bulunmamaktadır. Kullanım Şartları:

  • Üyelik bilgilerinin eksiksiz (ADRES)ve doğru girilmiş olması, Üyelik bilgilerinde eksiklik olması durumunda hizmet aktif edilmeyecektir.
  • Web sitesinin Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı olmaması.
  • Telif hakkı olan materyal ve yazılımların barındırılmaması.
  • Ücretsiz alan adlarına sponsor olunmamaktadır. (tk , co.cc , be uzantılarına verilmemektedir.)
  • Sponsor olunan web siteleri hizmet sözleşmemizi kabul etmiş sayılır.
  • Hizmet aldığınız süre boyunca NS adreslerini değiştiren hesapların sponsorluk hizmeti iptal edilecektir.
  • Her kişi sadece 1 defa sponsorluk hizmetinden faydalanabilir.
  • Sadece yeni üyeliklerde geçerlidir.
  • LNWServers, ücretsiz sağlayacağı hostingleri seçmekte ve sebep belirtmeksizin hizmet vermeyi durdurmaktaki haklarını saklı tutar.

Firmamız ile ilgili bilgilere link üzerinden ulaşabilirsiniz.

1. ALAN ADI İHTİYACI

Malumunuz bize sunulan bu hizmeti kullanabilmemiz için bir alan adına ihtiyacımız var. Bunu istediğimiz firmadan edinebiliriz. Sponsor firmaya destek olmak için paketimizi alırken alan adımızı da satın alabiliriz. Fakat ben bu kısımda öğrenci tarifesi 2 tavsiyede bulunacağım.  Türk firmalarının .com alan adları için ortalama fiyatı 30TL civarı. Fakat bildiğim ve daha önce kullandığım 2 büyük firma var ve bu firmalar yeni müşterilerine alan adlarını kampanya ile sunuyorlar. Böylece alan adını 2-3TL fiyat ile satın alabiliyoruz:

GODADDY.COM: google araması sonucu siteye ziyaretci olan yeni müşterilerine .com alan adını 2,20 TL ye satıyor. Yapmamız gereken “alan adı” diye arama yapmak ve gelen sonuçlardan tr.godaddy.com adresli olanına tıklamak. daha sonra almak istediğiniz ismi yazıp satın alma sürecine geçiyorsunuz.
1AND1.COM: bu şirkette yeni müşterilerine ana sayfasında 0.99$ a alan adı tahsis ediyor. bu iki şirket de paypal ile ödeme kabul ediyor.

TAVSİYE: yukarıdaki 2 şirketten alışveriş yaparsanız, alan adınızın otomotik yenilenme seçeneğini devre dışı bırakın ki devam eden yıllarda kendi kendine yenileme yapmasın. Eğer paypal ile ödeme yapıyorsanız sözleşmenizi ödemeyi yaptıktan sonra feshedin.

Bir diğer tavsiyem de: Alan adını satın alırken her firma whois bilgilerini halka açık olarak paylaşır. Genelde firmalar kullanıcıları alan adı alırken tekrar tekrar form doldurmasınlar diye “bu bilgileri alan adı whois kaydı için de kullan” gibi bir seçenek sunarlar ve çoğu zaman işaretli olur. Bu da demek oluyor ki bir kişi alan adı kaydınızı sorguladığında bu bilgilere doğrudan ulaşabilir. Örneğin: http://who.is/whois/mcnvr.com

 

2. ALAN ADI DNS GÜNCELLEME

Alan adımızın nameserver adreslerini yukarıdaki firma kurallarında yer alan 2 nameserver adresi ile değiştirmemiz gerekiyor ki hosting paketimizin bulunduğu sunucu ile eşleşsin. Bu ayar her firmada farklı şekilde yapılabilir. Ben size tavsiye ettiğim firmalarınkini anlatan linkler vereyim: gd 1and1

Nameserver Adresleri

sponsor1.lnwdns.net
sponsor2.lnwdns.net

 

3. HOSTING PAKETİNİ EDİNME

Firmanın bizim için oluşturduğu kampanya linkine buraya tıklayarak ulaşın. Açılan sayfada alan adınızı sponsor firma dışından edindiyseniz son seçeneği işaretleyip, satın aldığınız alan adını yazın ve devam butonuna basın.

Açılan sayfada hocamızdan veya benden edindiğiniz, paketi ücretsiz sipariş etmenizi sağlayan kodu indirim kodu kısmına girin ve ödeme butonuna tıklayın.

Son olarak sizden üye olmanız istenecek. Bu kısımdaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız önemli çünkü yukarıdaki firma kurallarında kastedildiği üzere bu yayın hakkını elde etmeniz için gerçek bir vatandaş olmanız gerekmekte. Formu eksik veya yanlış dolduran hesaplar onaylanmıyor. Dolayısıyla TC, adres vs. bilgileri lütfen doğru bir şekilde doldurun.

Hesabınız oluştuğunda bir süre sonra onaylanacak ve size hosting bilgilerniz mail yolu ile iletilecek. Onay sürecini firmanın sitesinden Ürün ve Servislerim kısmından takip edebilirsiniz.

 

Bu hizmeti kullanmaya başlamakla, kurallar çerçevesinde bütün sorumluluğu üstlendiğinizi kabul etmiş olursunuz.

İyi çalışmalar dilerim.