PHP Betik Programlama Dili

Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip, açık kaynak kodlu, HTML içerisine gömülebilen betik bir dildir. 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından ilk kez gün yüzüne çıkarılan PHP’nin geliştirilme süreci günümüzde PHP Topluğu tarafından sürdürülmektedir. PHP JavaScript’in aksine sunucu taraflı çalışır ve genel kullanım örneği olarak sunucunun ürettiği html çıktılarının kaynağıdır. “” etiketi ile çıkış yapılır. Örneğin bir HTML sayfasının başlığı şu şekilde tanımlanabilir:

<HEAD>
    <?php echo “Bu bir PHP betik başlığıdır.”; ?>
</HEAD>

Bu sayede HTML sayfasının istenilen kısmında diğer alanlardan bağımsız dinamik programlama yapılabilir. Sadece sunucu taraflı çalışmasının diğer bir getirisi ise kullanıcılardan sayfa uzantısını bile gizleyebilmektir. Bu sayede kullanıcıdan sunucu taraflı kullanım gizlenmiş olur. PHP kullanımının yaygın olmasının nedenlerinden biri de yeni başlayanlar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri düzeyde özellikler barındırmasıdır. Bunların yanında bütün büyük işletim sistemlerinde kullanılabilir olması yaygınlığının bir diğer sebebidir.

PHP gelişimini daha çok sunucu taraflı olmaya odaklamışsa da, çok daha fazlasını (komut satırı uygulamaları, masaüstü uygulamaları gibi) yapabilir. Yetenekleri sadece HTML çıktı üretmekle sınırlı değil, çeşitli dosya tiplerinde çıktılar üretme (PDF, FLASH gibi), dosya türlerini dönüştürme ve dosya sisteminde işlemler yapma gibi birçok alana dağınıktır. En güçlü özelliklerinden biri de sahip olduğu geniş ve gelişmiş veri tabanı desteğidir. Ek olarak PHP farklı hizmetlerle sayısız protokol üzerinden iletişim kurabilir ve zengin belge işleme özellikleriyle XML dosya işlemlerini gerçekleştirebilir.