Veri Kavramı ve Madenciliği - Bloğum

, 28 Ekim, 2016

Veri Kavramı ve Madenciliği

Veri kavramı ortaya çıktığından beri hep saklanması için gerekli olan dosyalama sistemi çözümlerine ihtiyaç duymuştur. İlk veri saklama işleminden bu yana çok hızlı bir şekilde gelişen bilgisayar bilimleri bu alanda da çığır aşmıştır.

Başlangıçta sıralı, dizinli veya algoritma hesaplarına dayalı olarak erişilebilen gibi klasik yöntemler ile diskte tutulan veri dosyaları paralel çalışabilen veri tabanı yönetim sistemlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yerini veri tabanı dosyalarına bırakmıştır. Bu sistemler verinin saklanmasında, okunmasında ve güncellenmesinde etkili çözümler sunmuştur ve günümüzde bu konudaki gelişmeler devam etmektedir.

Gelişen bu veri saklama yöntemlerinin yanında dünyada küresel veri de çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Zamanla biriken bu veriler tarihsel bir yığın oluşturmaktadırlar. Oluşan bu veri yığınından anlamlı ve stratejik veri elde edilmesine veri madenciliği denilmektedir.

Her alanda karşımıza çıkan bilişim sistemlerindeki veriler veri madenciliği yöntemleri kullanılarak anlamlandırılır. Bunun sonucunda hayatımıza maliyetin düşmesi, daha iyi hizmet gibi olumlu şekillerde yansır.

veri kavramı  veri madenciliği  veri madenciliği hakkında  veri madenciliği süreci  veri nedir  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.